Medialle

LEHDISTÖTIEDOTE - 26 Tou 2014

Hintashokki: lentohinnat lähes 25% viime vuotta halvempia

Alkukesän lentohinnat ovat saavuttaneet uuden pohjatason aikaisempiin vuosiin verrattuna. Reittilennot Euroopan kohteisiin ovat lähes 25 prosenttia halvempia kuin samaan aikaan viime vuonna.

Kesäkuun puolivälissä on usein halvempaa matkustaa ennen kuin kesälomakausi pääsee kunnolla käyntiin. Tänä vuonna näyttää siltä että kesäkuussa on mahdollisuus säästää merkittävästi matkaostoksissa. Tämä käy ilmi uusimmasta Suomen lentohintaindeksistä, jota julkaisee matkahakukone Travelmarket.fi.

Suomen lentohintaindeksi seuraa lentohintojen kehitystä viideltä Suomen lentokentältä kymmeneen kohteeseen Euroopassa ja kaukoreiteillä. Lentohinnat ovat keskimäärin lähes 25 prosenttia viime vuotta halvempia matkustusviikolla 25 (16.-22.6.2014).

Helsinki-Vantaalta lähdettäessä on kymmenen suosituimman Euroopan kohteen keskihinta on 154,- euroa verrattuna viime vuoden 199,- euroon. Se vastaa 23 prosentin hinnanlaskua. Hinta on pudonnut kaksinumeroisen prosenttimäärän myös Oulusta, Turusta sekä Vaasasta lähdettäessä. Tampereelta lähtevien lentojen hinnat ovat laskeneet vain kaksi prosenttia, mutta se on siitä huolimatta edelleen maakuntakentistä halvin.

Hintakehitys Euroopan reittilennoilla 2013-14

Lähtökenttä

Viikko 25/2014

Viikko 25/2013

Muutos-% 2013-2014

Helsinki

154,-

199,-

-23%

Tampere

222,-

226,-

-2%

Oulu

284,-

331,-

-14%

Turku

257,-

311,-

-17%

Vaasa

268,-

339,-

-21%

HUOM: Halvimpien hintojen keskiarvo kymmeneen vertailussa mukana olevaan Euroopan kohteeseen. Hinnat ovat kokonaishintoja meno-paluulipuille lähtöviikolla 25. Hinnat on haettu 4 viikkoa ennen lähtöpäivää.

Tutustu Suomen lentohintaindeksiin täällä: Suomen lentohintaindeksi

”Hintakilpailu varmistaa halvat lennot myös jatkossa Suomen markkinoilla. Kilpailu tulee todennäköisesti edelleen kiristymään mikäli Ryanair laajentaa toimintaansa Helsinki-Vantaalle tulevan vuoden aikana," ennustaa Mikko Vartiainen, Travelmarket.fi.

Hyvä esimerkki tämän hetken hintatasosta viikolla 25/2014 on Madrid, joka kiinnittää erityisesti huomiota. Norwegianin uuden reitin avauduttua Madridiin pääsee 121 eurolla! Tämä on Travelmarketin historiassa kaikkien aikojen halvin hinta Suomesta Madridiin.

FAKTA

Suomen Lentohintaindeksin kohteet:

* Eurooppa:
Amsterdam, Barcelona, Berliini, Kööpenhamina, Lontoo, Málaga, Pariisi, Praha, Rooma ja Wien.

** Kaukoreitit:
Bangkok, Beijing, Dubai, Johannesburg, Los Angeles, Mexico City, New York, Rio de Janeiro, Sydney ja Tokio.

Travelmarket Suomi
Travelmarketin matkahaku etsii halvimmat lennot ja sinulle sopivimmat hotellit yli 1 000 verkkosivustolta.